Vážené kolegyne, vážení kolegovia,

radi by sme vás informovali o zaujímavých podujatiach:

1) Od 25. marca do 30. apríla 2024 sa v Moskve uskutoční Medzinárodné fórum vedeckej mládeže Krok do budúcnosti venované 300. výročiu založenia Ruskej akadémie vied (RAV). Zhromaždí približne 1500 mladých ľudí z Európy, Ázie, Ameriky, Afriky a Oceánie. Zúčastniť sa môžu žiaci, študenti začiatočných ročníkov, univerzít, vysokých škôl, technických škôl, študenti kadetských zborov, suvorovských a nachimovských učilíšť. Pre deti je pripravená vedecko-technická výstava najlepších výskumov a vývoja, viac ako 50 tematických sekcií, vedecko- poznávacie platformy, festival mladých módnych návrhárov a dizajnérov, olympiády a súťaže. Zoznámia sa aj s vedeckými laboratóriami, inžinierskymi centrami a budú súťažiť o Vedecko-technologický pohár Ruska.
Registrácia (https://шагвбудущее.рф/frules) do 9. januára 2024
Viac informácií nájdete na webovej stránke (https://шагвбудущее.рф/forum2024).

2) Celoruská štátna knižnica zahraničnej literatúry M. I. Rudomino vyhlasuje súťaž esejí a kresieb venovanú 80. výročiu oslobodenia Leningradu spod nacistickej blokády. Do súťaže sa môžu zapojiť deti a mládež vo veku od 10 do 18 rokov. Esej môže byť napísaná v ruštine a cudzích jazykoch a doplnená kresbou.                                                                                                                      Viac informácií nájdete na webovej stránke (https://libfl.ru/).
Prihlášku máte podať do 25. januára kliknutím sem (https://forms.yandex.ru/u/655dcd6f73cee708eaedb501/). Víťazi budú vyhlásení 10. februára.

3) Do 20. februára 2024 stihnete poslať svoje prihlášky do medzinárodnej súťaže detskej rukopisnej knihy Všetky farby Severu. Zúčastniť sa môžu predškoláci (od 5 rokov), školáci, študenti (do 21 rokov), rodiny, žiaci tvorivých krúžkov a štúdií, kolektívy autorov, detské tvorivé centrá a umelecké školy, školy umení z Ruska a iných krajín.
Nominácie:
– Každý z nás má svoje mesto;
– Počúvať prírodu srdcom;
– Poznávame národy, krajiny – poznávame seba samého;
– Môj malý silný národ;
– Príbehy pre Murzilku: k 100. výročiu časopisu Murzilka.
Dňa 26. apríla sa v Murmansku uskutoční odovzdávanie cien víťazom. Dostanú diplomy a darčeky.
Viac informácií nájdete na webovej stránke (https://www.libkids51.ru/library/handwritten-book/start_MKDRK/17-11-2022.shtml)

4) Pozývame vás zapojiť sa do VI. ročníka medzinárodnej súťaže Povedz svetu o svojej vlasti. Účastníci si vyberajú najzaujímavejšie udalosti, tradície, pamätné miesta svojej vlasti a rozprávajú o nich v prezentácii alebo vo videu vo svojom rodnom jazyku. Do súťaže sa môžu zapojiť deti aj dospelí z celého sveta. Prácu je potrebné nahrať na stránku www.youthy.ru, kde nájdete aj ďalšie informácie o súťaži. Prihlášky sa budú prijímať do 20. marca 2024.

5) Stále sa prijímajú prihlášky do medzinárodnej intelektuálnej súťaže Všetky cesty vedú k MADI! Zúčastniť sa môžu absolventi škôl, gymnázií a lýceí, študenti vysokých a odborných škôl, ako aj absolventi zahraničných univerzít. Víťazi budú mať možnosť bezplatne študovať na bakalárskych, špecializovaných a magisterských študijných programoch MADI, miesto na internáte a štipendium. Súťaž bude prebiehať dištančnou formou.                                                                                                                                                                             Poponáhľajte sa a zaregistrujte sa na webovej stránke http://grant.madi.ru/.
– do 12. februára 2024 – pre uchádzačov o magisterské štúdium;
– do 2. februára 2024 – pre tých, ktorí sa uchádzajú o bakalársky titul a titul špecialistu.
Vyhrajte a príďte študovať do Ruska!

6) Umenie bez hraníc. Pre študentov, ktorí snívajú o tom, že ich diela uvidia tisíce ľudí z desiatok miest a krajín. Autonomná nekomerčná organizácia CRKI vyhlasuje medzinárodnú súťaž študentských tvorivých prác „Vlastenecký obraz Ruska očami cudzinca“. Prezentované práce majú zodpovedať vyhlásenej téme súťaže a byť vyhotovené vo forme grafickej skice voľnou technikou alebo video-skice.
Prihlášky môžete podávať od 25. decembra do 1. februára (vrátane) na webovej stránke: http://nobordersinart.ru/.
A už 19. februára budú diela finalistov umiestnené v jednom z pavilónov na výstave Rusko vo VDNCH. Ukážme spoločne, aké krásne môže byť Rusko pre cudzincov, ak sa naň pozeráte nezahmlenými očami!

S pozdravom,
Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku

Back to top
Close Offcanvas Sidebar